ІНОВАЦІЙНІ НАПРЯМКИ

ІНОВАЦІЙНІ НАПРЯМКИ

роботи КП ДОР «Аульський водовід» щодо альтернативної заміни рідкого хлору, як знезаражуючого засобу у виробництві питної води

За завданням Уряду, в 1957 році інститутом Укргіпрокомунбуд (м. Харків) було розроблено, а в 1959 році Радою Міністрів України затверджено «Проектне завдання районного водопроводу із забором води біля селища Аули». Вибір місця не був випадковим: насамперед враховувалися задовільні показники якості води річки Дніпро в цьому районі та прогноз змін стану ріки, пов’язаних з будівництвом Дніпродзержинської ГЕС.

18 квітня 1967 року Наказом Міністерства комунального господарства Української РСР створено виробниче Управління Аульського районного водопровідного господарства Дніпропетровської області (ВУАРВХ). Першу воду, не очищену, отримало місто Дніпродзержинськ.

Після повного закінчення будівництва очисних споруд та укладання магістральних трубопроводів, у 1971 році міста Дніпропетровськ і Дніпродзержинськ отримали чисту та знезаражену питну воду – безпосередньо з ВУАРВХ .

У якості знезаражуючого реагенту проектом було передбачено застосування рідкого хлору, як самого ефективного те економічно вигідного засобу, того часу найбільш поширеного в країні.

У 2006 році на базі основних фондів ВУАРВХ було утворено Комунальне підприємство Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід», яке приступило до господарської діяльності з травня 2007 року.

Значним для отримувачів води було і є те, що водозабір підприємства розташований вище по течії р. Дніпро. Це дає можливість отримувати питну воду без впливу забруднень великими металургійними, хімічними та іншими підприємствами, що знаходяться на берегах річки нижче за течією, особливо це стосується радіоактивних сховищ колишнього Придніпровського хімічного заводу, вплив яких на екологічний та санітарний стан р. Дніпро та довкілля викликає серйозне занепокоєння.

Оскільки хлор є сильнодіючою токсичною речовиною, що вимагає дотримання спеціальних заходів з забезпечення безпеки при його транспортуванні, зберіганні та використанні, та заходів з попередження катастрофічних наслідків в надзвичайних аварійних ситуаціях, спеціалістами КП ДОР «Аульський водовід» ведеться постійний пошук нових технологій знезараження та реагентів, що поєднують позитивні якості хлору і не мають його недоліків. Крім того, ціна знезараження води рідким хлором зростає з кожним роком все більше і більше.

На цей час у КП ДОР «Аульський водовід» розроблені та пройшли експертизу два проекти, які розглядаються як початок повного переходу на роботу підприємства без застосування рідкого хлору: «Технічне переоснащення обладнання хлораторної насосної станції ІІІ-го підйому КП ДОР «Аульський водовід» Дніпропетровська обл., м. Кам’янське, пров. Травневий 18б» та «Технічне переоснащення обладнання хлораторної Криничанських РЧВ КП ДОР «Аульський водовід» Дніпропетровська обл., Криничанський район, смт. Кринички, Комплекс будівель та споруд № 9». Вартість впровадження проектів складає 28 234,00 тис. грн та 1 267,97 тис. грн з ПДВ, відповідно.

Проекти технічного переоснащення обладнання на хлораторних внесені до загальнодержавної цільової програми “Питна вода України».

Проектами передбачено застосування електролізних модульних установок (генераторів), на яких знезаражуючий реагент отримується безпосередньо на майданчиках об’єктів підприємства. Система знезараження води гіпохлоритом натрію заснована на методі електролізу розчину кухонної солі. Генератор працює в повному автоматичному режимі. Завдання обслуговуючого персоналу полягає тільки в наповненні сольового бака сіллю та візуальним оглядом системи на предмет протікання.

Генератор серії RIO Grande до 700 кг Cl2 на добу. Насосна станція ІІІ-го підйому

Генератори серії МІОХ АЕ від 1,8 до 3,6 кг Cl2 на добу. Криничанські РЧВ.

Вибір безпечного, у порівнянні з хлором, знезаражувального реагенту, яким є гіпохлорит, обумовлений перш за все тим, що виробництво дезінфектанту відбувається на місці його споживання та забезпечує безперечні переваги порівняно з іншими дезінфектантами:

1. Підвищена безпека завдяки відсутності роботи з небезпечними хімічними реагентами (перевезення, зберігання і застосування).

2. Властивості дезінфектанту не змінюються при тривалому зберіганні.

3. Концентрація вільного хлору не перевищує 1% і класифікується як безпечна.

4. Відсутня необхідність змішування або розбавлення.

5. Відсутня необхідність дотримуватися строгих вимог при роботі з шкідливими речовинами.

Крім того, застосування гіпохлориту натрію об’єднує переваги інших методів знезараження, серед яких:

1. Набагато краще знезараження – порівняно із звичайним хлором, гіпохлорит в такій же кількості і за такий же час, забезпечує більш якісне та швидке усунення мікроорганізмів.

2. Покращена окиснюваність – завдяки хімічному складу та особливим властивостям гіпохлориту, ефективність окиснення вище, ніж при використанні традиційного хлору.

3. Кращий смак і запах – гіпохлорит має властивість усувати складові, які викликають запах, без виникнення хімічного присмаку. Крім того, завдяки ефекту післядії, необхідна менша доза хлору, ніж при використанні традиційного хлору і, як наслідок, утворення побічних продуктів знезараження протікає менше.

5. Скорочення утворення тригалогенметанів – в результаті взаємодії хлору і органічних складових у процесі знезараження питної води утворюються хлорорганічні сполуки (тригалогенметани), які згубно діють на організм людини. Так як при використанні гіпохлориту необхідно менша кількість хлору, то зміст тригалогенметанів знижується до 50%.

6. Видалення біоплівки – завдяки присутності в розчині інших окиснювачів, гіпохлорит видаляє і запобігає утворенню біоплівки в системах централізованого водопостачання, що в свою чергу, скорочує споживання хлору від повторного забруднення води.

7. Більш тривалий рівень (пролонгація) залишкового хлору – цей ефект тісно пов’язаний з наявністю біоплівки, так як після її видалення споживання хлору значно скорочується.

Зважаючи на ситуацію, що склалася з постачанням хлору у зв’язку з зупинкою єдиного в країні виробника даного реагенту, АТ «ДНІПРОАЗОТ», застосування електролізних модульних установок на об’єктах КП ДОР «Аульський водовід» є дієвою альтернативою небезпечному рідкому хлору.

Реалізація даних проектів із застосуванням новітніх технологій та сучасного обладнання для очищення та знезараження води дозволить:

– значно підвищити якість питної води;

– скоротити використання рідкого хлору, як знезаражуючого засобу у виробництві питної води на 30%;

– уникнути надзвичайних ситуацій, пов’язаних з застосуванням рідкого хлору на об’єктах підприємства;

– повністю автоматизувати процес обеззараження питної води;

– виключити залежність від підприємств-монополістів з виробництва хлору;

– провести реконструкцію будівель хлораторних на об’єктах підприємства.